Holdturneringen i 8 hovedkreds foregår i denne sæson på en anderledes måde. Hver række består af 12 hold, der så er delt op i 3 grupper med 4 hold, disse hold spiller alle mod alle, og nr 1 og 2 i hver gruppe går videre i et oprykningsslutspil, medens 3 og 4 går videre i et nedrykningsslutspil.

Pulje M 1

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   5 4   2 3 7   6 17½ 1
2   5 3 1     4 4 13 2
3 2 3   4 3     1 1 0 7 4
4 1 3     5 3 2   2 10½ 3

Nordkalotten 1 og Hillerød 2 går videre til oprykningsslutspillet

Birkerød 1 og Helsingør 2 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

Pulje M 2

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   4   2 3   6 16½ 1
2   3 1     4 2 11½ 3
3 2   4     1 4 11½ 2
4 1     3 2   0 4

Allerød 1 og Rønne 1 går videre til oprykningsslutspillet

Fredensborg 1 og Hørsholm 1 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

Pulje M 3

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   7 4   2 3   6 16 1
2   3 3 1     4 0 9 4
3 2 5   4     1 4 13 2
4 1 1     3 2   2 10 3

Roskilde 2 og Greve 1 går videre til oprykningsslutspillet

Solrød 1 og Hedehusene 1 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

M oprykningsslutspil

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1 2     1 3   4   ½ 6 5 6   2 12½ 6
2   1   4 5 3 4   4 3     6 4 19 4
3 6   1 7     4 2 5     4 4 8 28 1
4   5 6 4   1     5 2 3 4   8 25 2
5 4   2 4   6 3     3   2 1 1 13 5
6   3   4 4   5 5 1   2   7 22½ 3

Allerød 1 rykker op i 3 division.

M Nedrykningsslutspil

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1         2   6 3   5 4 5   6 19 2
2   4 1     5 3 4         7 19½ 1
3 5 3         1 2     4 2 4 2   1 11 5
4 2   5 5         1 3     6 3 4 17½ 3
5   5 3   3 4 2           1 2 13 4
6                                0 0,0 6

Hedehusene trak deres hold, så alle kampe udgår, og holdet rykkes ned.

Der blev ikke rykket yderligere hold ned

Pulje A 1

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   2 4   2 3   4 11 3
2   1 3 1     4 0 8 4
3 2 7   4 4     1 3 14½ 2
4 1 6     4 3 2   5 14½ 1

Ålsbårde 1 og Bornholm 1 går videre til oprykningsslutspillet

Helsinge 2 og Hillerød 3 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

Pulje A 2

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   7 4   4 2 3 3   3 14 2
2   3 3 1 4     6 4 3 13 3
3 2 5   4     5 1 6 16½ 1
4 1 1     3 2 2   0 4

Farum 2 og Espergærde 2 går videre til oprykningsslutspillet

Allerød 2 og Sundet 1 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

Pulje A 3

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   4   4 2 3 3   3 12½ 2
2   3 1 4     5 4 3 10½ 3
3 2   4 6     5 1 6 17½ 1
4 1     2 3 2 3   0 4

Frederikssund 1 og Stenløse 1 går videre til oprykningsslutspillet

Horns Herred 1 og Roskilde 3 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

A oprykningsslutspil

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   4 6   2 3 4     4 5 3   6 21 2
2   5 5 1     6   3 3 4   2 18½ 4
3   5 4 5     4 1 2 5     6 6 9 24½ 1
4 3 3   6 5     5 5 1     2 6 20 3
5 2 3     3 4 3   6     5 1 2 18 6
6 1 4     3 4 2     5 3 2   5 18 5

Farum 2 og Ålsgårde 1 rykker op i Mesterrækken

A Nedrykningsslutspil

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1 6     2 3 5     2 4 5   4 19½ 4
2 5 2   1     6   4 3 4 3   1 14 6
3 4 3   5 2     3 1 2 4     6 1 15½ 5
4   5 3 6 5     5 1 6     5 2 8 23½ 2
5   6 2   6 3 4   6 4     1 9 26 1
6   1   3 4 2     4 5 3   7 21½ 3

Sundet 1 rykker ned i B rækken

Pulje B 1

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   4   4 2 3   3 12 3
2   3 1 4     4 3 15 1
3 2   4     1 6 13½ 2
4 1     3 2 ½   0 4

Ålsgårde 2 og Fredensborg 2 går videre til oprykningsslutspillet

Espergærde 3 og Helsingør 3 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

Pulje B 2

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   5 4   2 3 2   4 12½ 3
2   3 1     1 4 0 6 4
3 2   4     6 1 4 15 1
4 1 3     3 2   4 14½ 2

Hillerød 4 og Allerød 3 går videre til oprykningsslutspillet

Frederiksværk 1 og Nordkalotten 2 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

Pulje B 3

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   5 4   3 2 3   4 13½ 2
2   4 3 1 5     4 5 14½ 1
3 2 4   4 5     1 3 11½ 3
4 1 3     3 3 2   0 4

Svogerslev 1 og Birkerød 2 går videre til oprykningsslutspillet

Greve 2 og Jyllinge 1 går videre til nedrykningsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

B oprykningsslutspil

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   3 6   5 2 3     4 5 6   8 24 2
2 5   1 3     3 6   3 4   4 18½ 4
3 4   5 4     1 2     4 6 4 19½ 3
4   3 6 3     4 5 1     2 1 16½ 6
5   2   4 3 4 4   6     2 1 4 17 5
6 1 5     5 4 2 5     5 3 4   9 24½ 1

Svogerslev 1, Birkerød 2 og Fredensborg 2 rykker op i A rækken

B Nedrykningsslutspil

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1 6   2     3   8 4 5   4 21 2
2 5     1   3 6 3   4   2 17 6
3   3 4 5   1     2   5 6 4 20½ 3
4 3 5   6     5 5 1 0     2 6 18 5
5   2   3 4 3   6 1     1 6 19½ 4
6   1   4 2 5     7 5 3 3   8 24 1

Nordkalotten 2 rykker ned i C rækken

Pulje C 1

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   4   2 3 7   6 20 1
2   1 3 1     6 4 2 3
3 2 7   4     1 1 4 15½ 2
4 1     ½ 3 2 2   0 4 4

Helsinge 3 og Hillerød 5 går videre til oprykningsslutspillet

Fredensborg 3 og Nordkalotten 3 går videre til placeringsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

Pulje C 2

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   4 4   4 2 1 5   4 13 2
2   3 1 4     4 1 9 4
3 2   4 2     3 1 2 10½ 3
4 1 4     6 3 2   5 15½ 1

Hørsholm 2 og Ølstykke 1 går videre til oprykningsslutspillet

Birkerød 3 og Allerød 4 går videre til placeringsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

Pulje C 3

Nr.   1     2     3   MP ialt Pl.
1   3 4   4 2 3 3   1 10 3
2 3 2   1 4     2 4 1 8 4
3 2 6   4     5 1 6 15½ 1
4 1 5     3 2 6   4 14½ 2

Farum 3 og Solrød 2 går videre til oprykningsslutspillet

Svogerslev 2 og Bramsnæs 1 går videre til placeringsslutspillet

Indbyrdes resultat og MP tages med over i slutspilsgrupperne.

C oprykningsslutspil

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   6   3 2 3 7     4 5 2   2 18 5
2 5 4   1 5     2 6   3 4   7 22 2
3   1 4 5 3     1 1 2     4 6 1 11½ 6
4 3 7   6 7     5 5 1     2 8 27 1
5   4 2   5 3 4 3   6     6 1 5 20½ 4
6 1     1 4 2 6     5 3 4   7 21 3

Helsinge 3, Hørsholm 2 og Farum 3 rykker op i B rækken.

Sidste runde hos Helsinge Skakklub

C Nedrykningsslutspil

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1 6 4       2 3     4 5   7 18½ 2
2     5 1         6     3 4     0 0 6
3   4 5     1 2       6 6 4 17½ 3
4 3   6 6     5 5 1       2 6 20 1
5 2       3 4 3     6   1 0 11½ 5
6   4 1   2 4 2     5   3 2   3 12½ 4

Sidste runde hos Helsinge Skakklub

D rækken

Nr.   1     2     3     4     5     6   MP ialt Pl.
1   4   2 3   4 1   2     3 4 19½ 4
2   6 3 1     7 4 3     1 4 6   8 29½ 1
3 2 2   4     1   2   5 4 1   6 24 2
4 1     3 2 1     7 1 3 3     2 2 6 23 3

Ingen oprykning fra denne række.



Denne side har fået ændret design d. 03-04-2004 af Per Rasmussen