Mester rækken

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   8   6 7 5     2 3 2     3 4 5   8 28 4
2   7   4 5 6 1   1     8   3 4   5 26½ 5
3   4 6   4 5 5   7     6 1 2     8 13 35 2
4   5 3     4 8 6     7 1 5     ½ 7 7 22½ 7
5 4   2 4     3 3 8     1 6 7     1 1 20 8
6 3 4   1     7 2   4 5 7   8 4     7 10 36½ 1
7 2   8     3 1   3 4     5 6   4 23 6
8 1     7 4 4     5 2     4 6 3   8 32½ 3

Roskilde 2 rykker op i 3 division

Greve 1 rykker ned i A rækken

Fællesafslutning hos Greve søndag d. 17/3 1996 kl. 12.00

Nordkalotten 1 - Rønne 1 spilles lørdag d. 9/12 1995 hos Nordkalotten.
Holbæk 1 - Rønne 1 spilles lørdag d. 16/3 1996 hos Holbæk.
Rune Andersen scorede 7 af 7 på Rønnes bræt 1

Række A 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   8 8   3 6 7     2 3 3     4 4 5 5   9 32 3
2   6 7   5 6 3   1     8   4 3 4   5 26 5
3   ½ 6   2 4 5 2   7     5 1 2 4     6 8 7 24 6
4   6 5 3 6     8 6     7 1 4     2 13 37 2
5 4 2   2     6 3 8     2 6 7 5     3 1 8 29 4
6 3   1 5     5 2   4 5 6   8     7 12 38 1
7 2 2   8 1     1   3 4     3 5 6   0 17 8
8 1 0     7 7 4     5 2     6 3 2   2 21 7

Birkerød 1 rykker op i Mesterrækken

Frederikssund 1 og Bornholm 1 rykker ned i B rækken

Fællesafslutning hos Frederiksværk Skakklub mandag
d. 18/3 96 kl. 19.30. Spillested: Magleblikskolen,
Kantinen indgang 4, Sportsvej 15, Frederiksværk

Ålsgårde - Bornholm 1 spilles søndag d. 10/12 95 kl. 09.30 hos Fredensborg.
Fredensborg 1 - Bornholm 1 spilles søndag d. 10/12 95 kl. 14.30 hos Fredensborg.
Sundet 1 - Bornholm 1 spilles søndag d. 17/3 96 kl. 09.30 hos Frederiksværk.
Frederiksværk 1 - Bornholm 1 spilles søndag d. 17/3 96 kl. 14.30 hos Frederiksværk.

Række A 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   8   2 3     4 5 5     5 6 7   12 34½ 1
2   4 7 1     5 8   4 3 4 4     5 6   9 28½ 4
3   5 6 7 4     1 2 4     6 8   6 4 5 5   10 33½ 2
4   5 6     7 1     4 2 3 2     3 8 5 26 6
5 4   8 4     4 6 7     3 1 2     3 3 8 29½ 3
6 3 3     4 5 4   8 3     4 7 1 3     2 2 23 7
7 2 4     4 3 4     5 6 4   8 2     1 3 20½ 8
8 1     4 5 2 3     5 6 3 2     6 7 4 5   7 28½ 5

Hillerød 2 rykker op i Mesterrækken

Horns Herred 1 rykker ned i B rækken

Fællesafslutning hos Hedehusene mandag d. 18/3 1996
kl. 19.30

Række B 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   8   3 2 3     5 4 5 4     6 7   11 33 2
2   6 7 1 5     7 8   3 4 6     5 6 6   14 40 1
3   6 7     1 2     5 8   5 4 5 4   9 29 3
4   5 6     7 1 3     2 2 3 3     8 4 24 6
5 4   8 4     5 6 7     4 1 2     4 3 7 28½ 5
6 3     4 5 3   8 6     7 1     2 2 4 23 7
7 2 2     3 4     5 6   8     1 6 29 4
8 1     4 5 2 1     2 6 3 3     7 4   1 17½ 8

Helsinge 2 rykker op i A rækken

Espergærde 4 rykker ned i C rækken

Fællesafslutning hos Nordkalotten torsdag d. 21/3 kl. 19.30

Række B 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   8   2 3 5     4 5     6 7 3   4 24½ 5
2   7 1     8   3 4 1     4 5 6 8   7 27 4
3   6 7 2     3 1 2     8   1 4 5 5   4 19½ 7
4   5 6 5     6 7 1     7 2 3 7     5 8 14 43 1
5 4 ½   8 2     6 7     1 2 4     3 3 5 21 6
6 3     3 4 5   8 2     7 1     0 2 0 16 8
7 2     6 3 4 2     5 6   8     5 1 10 35 3
8 1     6 5 2     6 6 3     7 4 3   12 38 2

Stenløse 1 rykker op i A rækken

Hedehusene 3 rykker ned i C rækken

Fællesafslutning hos Farum tirsdag d. 19/3 1996 kl. 19.30

Række B 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   8   2 3 2     4 5     1 6 7 1   0 14 8
2   3 7 1     ½ 8   3 4 1     5 5 6 1   6 21½ 5
3   0 6 7     6 1 2     1 8   2 4 5   4 18½ 7
4   6 5 6     3 7 1     7 2 3 6     3 8 8 33 4
5 4 2   8     6 7     1 2 3     3 2 21½ 6
6 3 8     4 5   8 4     7 1 7     7 2 13 41½ 1
7 2 5     3 4 5     5 6   8 3     7 1 10 35½ 3
8 1     5 2     4 6 3 7     5 7 4 5   13 38½ 2

Nykøbing 2 rykker op i A rækken

Holbæk 3 rykker ned i C rækken

Fællesafslutning hos Holbæk tirsdag d. 19/3 1996 kl. 19.30

Række C 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1         2 3     3 4 5 3     6 7   4 25 4
2   7 1           2 3 4     3 5 6   8 30 2
3   5 6 4 5     1 2 6           4 5   8 26½ 3
4   5 6 3     7 1 5     2 3         4 21 6
5 4           6 7 6     5 1 2 5     3 12 31½ 1
6 3 3     5 4 5           7 1     2 6 24 5
7 2 ½     3 3 4     2 5 6 ½           1 0 10 7
8                                               8

Hillerød 4 rykker op i B rækken

Fællesafslutning hos Hillerød tirsdag d. 19/3 1996 kl. 19.30

Ølstykke trak deres hold i sidste halvdel af turneringen.

Række C 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   7 8   2 3     8 4 5 5     6 7 8   12 40½ 2
2   5 7 1     8   3 3 4 8     5 6   8 34 3
3   4 6 7     1 2 5     5 8   8 4 5   13 42½ 1
4   5 6     7 1 0     0 2 3 0     1 5 4 12½ 8
5 4   8 3     6 7     3 1 2 ½     ½ 3 4 21½ 6
6 3 4     4 5   8 3     7 7 1     2 5 28 5
7 2 3     3 4     5 6 1   8     0 1 0 13 7
8 1 1     5 5 2     5 6 3 3     7 4 7   10 32 4

Roskilde 4 rykker op i B rækken

Fællesafslutning hos Solrød torsdag d. 21/3 1996 kl. 19.30

Række C 3

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1     6   2 2 3 2     3 4 5 8   2 15 4
2   6 5 1 6       6   3 4 5   6 20½ 1
3   4 5     6 1 2       6 6 17½ 3
4 3   6       7 5 1 5     3 2 6 20½ 2
5 2 2     3 4 1   6       0 1 0 5
6 1         4 2         5 3          

Omkamp om 1 pladsen: Nordbornholm 1 - Aakirkeby 1 4½-3½

Spillere med maksimum:
Mesterrækken: Rune Andersen (Rønne 1)
B3-rækken: Samuel Eddy (Nykøbing 2)
C2-rækken: Sune Skydsgård (Holbæk 4)
C3-rækken: Michael Hjorth (Åkirkeby 1), Peter Stougaard (Nordbornholm 1), Børge Jørgensen (Rønne 1)

Materiale hentet fra Rønne Skakforenings 100 års jubilæumsbog
Derudover har Thomas Larsen, Frederikssund skakklub leveret materiale.
Denne side har fået ændret design d. 07-04-2004 af Per Rasmussen