Mesterrækken

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3     5 4 5 6     5 6 7 6     8 12 35½ 2
2 1     4 8   1 3 4     7 5 6     7 9 29 4
3 7     1 2 7     8   4 4 5 6     6 9 34 3
4 6 1     7 1 3     2 3 4     8   5 3 22 7
5 8     2 6 7 3     2 1 2 1     2 3 4   4 19 8
6   7 4 5 6   8 5     5 7 1 3     2 3   12 37 1
7   3 4     5 5 6 3   8     2 1 2   4 23 6
8   5 2 4     3 6 3     7 4   1   3 24½ 5

Farum 1 og Hedehusene 1 rykker op i 3. division.


Greve 1 rykker ned i A-rækken.

Espergærde 2 - Hedehusene 1 endte 3-5, men resultatet blev rettet til 2½-5½ af hovedkredsbestyrelsen.

Sidste runde blev spillet i Frederiksværk.

Række A 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 2 3     4 5 3     6 7     4 8 9 31 2
2 1 6     4 8   4 3 4     5 6     7 6 29 4
3 7     1 2 4     3 8   4 5 3     4 6 6 25½ 6
4 6 5     4 7 1     2 3     4 8   5 6 27 5
5 8 3     6 6 7 7     5 1 2     5 3 4   12 37 1
6   3 4 5 2   8 3     4 7 1     2 3 4   4 23 7
7   3 4 4     1 5 6 4   8     1 2   4 21 8
8   5 5 2 4     5 6 3 5     7 4 4   1 4   9 30½ 3

Ålsgårde 1 rykker op i Mesterrækken.


Hillerød 3 rykker ned i B-rækken.

Række A 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   3 2 3     0 4 5 2     6 7 1     6 8 4 20 8
2 1 5     3 8   3 4 1     5 6     3 7 4 22½ 6
3 7     1 2     8   2 4 5 1     3 6 4 22 7
4 6     7 1 8     7 2 3 6     8   3 5 12 41½ 1
5 8 6     6 7 5     6 1 2     7 3 4 5   14 40 2
6   4 5   8 3     7 1     2 3 5   6 26½ 4
7   3 4     3 5 6   8     7 1 2 5   6 29 3
8   2 5 2 5     5 6 3     7 4   1 2   6 22½ 5

Kalundborg 1 rykker op i Mesterrækken.


Roskilde 4 rykker ned i B-rækken.


Kim Pilgaard (Kalundborg) scorede maksimumpoints i denne række.


Sidste runde blev spillet i Holbæk.

Række B 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 6     5 4 5 6     5 6 7 6     8 14 42 1
2 1 ½     ½ 8   6 3 4     5 6     7 8 24 5
3 7     2 1 2 2     1 8   2 4 5 3     6 0 16 8
4 6     7 1 3     2 3 6     8   4 5 5 26 4
5 8 1     0 6 7 3     2 1 2     5 3 4 4   3 17½ 7
6   4 5 8   8     7 1 3     2 3   10 37½ 3
7   3 4     5 5 6   8 4     2 1 2   5 23 6
8   7 5 2     6 3 7     4 7 4   1   11 38 2

Helsinge 1 rykker op i A-rækken.


Hornbæk 1 rykker ned i C-rækken.


Frank Jørgensen (Helsinge) og Milorad Milanovic (Helsingør) scorede maksimumpoints i denne række.

Række B 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3     4 5     6 7 3     8 8 31 3
2 1     8   3 4     5 6 1     7 4 21 7
3 7 2     ½ 1 2     8   4 5 ½     1 6 0 12½ 8
4 6     6 7 1     2 3     8   3 5 8 30½ 4
5 8 6     6 7 3     1 2     3 4 5   12 37 2
6   4 5   8     6 7 1     7 2 3 7   12 39 1
7   6 3 4 2     5 5 6 2   8     5 1 2   8 28 5
8   2 5 2     6 3     7 4   1   4 25 6

Hørsholm 2 rykker op i A-rækken.


Greve 2 rykker ned i C-rækken.

Række B 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 3     2 4 5     6 7     8 8 28½ 4-5
2 1     3 8   3 3 4 2     5 5 6     3 7 2 21 8
3 7 4     5 1 2 5     8   4 5     6 9 32 2
4 6 3     5 7 1 6     6 2 3     8   5 12 37½ 1
5 8     6 7 4     1 2 3     3 4   3 21½ 7
6   5 4 5   8     5 7 1     2 3   8 28½ 4-5
7   4 3 4 3     4 5 6 3   8 2     1 2 5   4 23½ 6
8   5 2 5     6 3     6 7 4   1   10 31½ 3

Tornved 1 rykker op i A-rækken.


Svogerslev 1 rykker ned i C-rækken.

Række C 1

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   6   2 3     3 4 5   4 21 3
2   2 5 1     6 6   3 3 4   2 16 5
3   3 4 5 3     1 2 5     6 4 20 4
4 3 5   6 7     6 5 1 5     2 10 28½ 1
5 2 6     5 3 4 2   6 6     1 8 23½ 2
6 1     1 4 2 2     2 5 3   2 11 6

Hillerød 4 rykker op i B-rækken.


Anders Bohn (Hillerød) og Søren K. Andersen (Hillerød) scorede maksimumpoints i denne række.

Række C 2

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   6   3 2 3     3 4 5   0 13½ 5
2   6 5 1 5     3 6   6 3 4   8 25½ 2
3   3 4 5     1 2 2     1 6 2 13 6
4 3 5   6 ½     3 5 1 5     2 4 16 4
5 2 2     3 4 5   6 3     1 6 22 3
6 1     4 2 5     5 5 3 7   10 30 1

Frederiksværk 2 rykker op i B-rækken.


Otto Sparre (Skævinge) scorede maksimumpoints i denne række.1

Række C 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 5     4 5 3     6 7 6       8 8 26½ 3
2 1       8   7 3 4 3     2 5 6     7 4 24½ 5
3 7     3 1 2 1       8   4 5 2     1 6 2 15 7
4 6 6     7 1     5 2 3       8   3 5 6 25½ 4
5 8       4 6 7 4     5 1 2 6     6 3 4 5   10 30 1
6   2 4 5 4   8       6 7 1     2 3 7   9 30 2
7   3 4     4 5 6 2   8       2 1 2 ½   2 15½ 6
8     5 2         6 3         7 4     1          

Farum 5 rykker op i B-rækken.


Finn G. Hansen (Farum) scorede maksimumpoints i denne række.

Hedehusene 3 benyttede en ulovlig reserve i kampen mod Farum og blev derfor frataget 1 brætpoint.

Række C 4

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   6   2 3     ½ 4 5 2   0 11 6
2   3 5 1     6   4 3 4 3   5 19 4
3   4 5 1     1 2 4     6 3 18½ 5
4 3   6     4 5 1     5 2 7 23½ 2
5 2 5     7 3 4 4   6 5     6 1 9 27 1
6 1     4 2     3 5 3   6 21 6

Nykøbing 2 rykker op i B-rækken.

Række C 5

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1     6   2 3     5 4 5   4 13½ 4
2   5 1       6   3 3 4 3   0 12 5
3   4 4 5 5     1 2 5       6 7 20½ 1
4 3 4   6       2 5 1 3     5 2 3 14 3
5 2     3 3 4 6   6       1 6 20 2
6 1         4 2         5 3          

Ingen oprykning fra denne række.


Kampen Rønne 2 - Midtbornholm 1 (1. runde) endte 6-2, men da Rønne 2 på bræt 7 og 8 anvendte 2 spillere, der ikke var placeret på styrkelisten, gik de 2 opnåede point i stedet til Midtbornholm.
Kilder:
Martin Noer, Thomas Larsen, Ove Rytter Jensen, Svend Erik Førby Sørensen m.fl.
Denne side har fået ændret design d. 10-04-2004 af Per Rasmussen
Siden er opdateret d. 03-04-2006 af Thomas Larsen