Mester rækken

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   5 2 3 6     5 4 5 3     6 6 7     5 8 12 36½ 1
2 1 3     8   3 4     4 5 6 4     6 7 4 22½ 7
3 7     2 1 2     6 8   6 4 5 3     6 8 30½ 3
4 6 3     7 1 3     2 3 2     8   5 4 25 6
5 8     1 6 7 7     5 1 2 4     5 3 4   9 30 4
6   5 4 5 7   8     7 1 2   7 4 2 3   11 34½ 2
7   3 4     1 5 6   8     1 2 2   2 15½ 8
8   5 2     3 6 3 2     7 4   1 3   6 29 5

Farum 1 rykker op i 3. division.

Ålsgårde 1, Farum 2 og Hillerød 2 rykker ned i A-rækken.

Række A 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   5 2 3     4 5     6 7 4     8 8 13 38 1
2 1 3     8   3 4 5     5 5 6     2 7 6 27½ 4
3 7 4     1 2     8   4 5 4     6 4 26½ 5
4 6 4     7 1     3 2 3     6 8   6 5 7 29½ 3
5 8 4     6 7     1 2 3     4 3 4 2   4 23½ 7
6   4 4 5   8     7 1     2 3   7 26 6
7   4 3 4     5 6   8 6     4 1 2 6   10 33½ 2
8   4 5 2     6 3     2 7 4 2   1 0   5 19½ 8

Roskilde 3 rykker op i Mesterrækken.

Hillerød 3 og Ålsgårde 2 rykker ned i B-rækken.


Michael Gstrein (Roskilde 3) scorede maksimumpoints i denne gruppe.

Række A 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   1 2 3     1 4 5 4     6 7 1     5 8 3 17 8
2 1 7     4 8   3 4     5 6     7 11 34½ 1
3 7     1 2     8   4 4 5     5 6 9 29½ 4
4 6     5 7 1 7     2 3 4     8   4 5 8 31½ 3
5 8 4     6 7 4     4 1 2     3 4 4   4 25½ 7
6   4 5   8     2 7 1     2 3 3   6 25½ 6
7   3 4 3     4 5 6 6   8 3     7 1 2   5 29 5
8   4 5 2 4     6 3     5 7 4   1 3   10 31½ 2

Kalundborg 1 rykker op i Mesterrækken.

Horns Herred 1 og Stenløse 1 rykker ned i B-rækken.

Række B 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3     4 5     6 7     5 8 12 34 3
2 1     2 8   3 4 4     5 6 0     7 1 17 8
3 7 6     1 2     6 8   4 5     6 12 37½ 2
4 6 1     7 1     4 2 3 ½     8   5 5 20½ 7
5 8     ½ 6 7 7     1 2     3 4   8 30 4
6   7 4 5   8     6 7 1     8 2 3   12 40 1
7   2 3 4     1 5 6 2   8     1 2   2 21 6
8   5 2 6     6 3 2     7 4   1 3   4 26 5

Sundet 1 rykker op i A-rækken.

Frederiksværk 2 rykker ned i C-rækken.

Række B 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 4     4 5     6 7     8 9 34 3
2 1     5 8   3 4 3     7 5 6 2     7 10 32½ 4
3 7     4 1 2     8   4 4 5 5     3 6 6 27½ 5
4 6 5     6 7 1     5 2 3 4     8 8   5 13 40 1
5 8     0 6 7 3     ½ 1 2 1     3 3 4 ½   2 13½ 8
6   3 4 5 8   8     7 1     6 2 3 5   10 36½ 2
7   3 4 2     5 5 6   8     1 2   2 20½ 6
8   5 2 3     6 3     7 4 0   1   4 19½ 7

Nordkalotten 2 rykker op i A-rækken.

Farum 4 og Fredensborg 2 rykker ned i C-rækken.

Række B 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 2 3 3     4 5 4     1 6 7 1     3 8 1 15½ 8
2 1 6     7 8   7 3 4     4 5 6 2     5 7 9 32½ 3
3 7     5 1 2 1     8   4 5     6 8 25½ 6
4 6 3     7 1     2 3     6 8   5 5 12 38 1
5 8 5     4 6 7     4 1 2 4     3 4 3   7 28 4
6   5 4 5 4   8     5 7 1 7     6 2 3   13 37 2
7   3 4     5 6 3   8     7 1 2 3   4 28 5
8   3 5 2 1     6 3     7 4 2   1 5   2 19½ 7

Dragsholm 1 rykker op i A-rækken.

Holbæk 4 og Raklev 1 rykker ned i C-rækken.


Bjarne Brand (Svogerslev 1) scorede maksimumpoints i denne gruppe.

Række C 1

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1     6   4 2 3 4     6 4 5 8   7 22 1
2   7 5 1 3       6   5 3 4 4   5 19 3
3   5 4 5     4 1 2 3       6 5 19½ 2
4 3 3   6       6 5 1 2     4 2 3 15 4
5 2 1     ½ 3 4 2   6       0 1 0 5
6 1         4 2         5 3         6

Ingen oprykning fra denne række.


Per Rasmussen (Rønne 2) og Knud Haar (Rønne 2) scorede maksimumpoints i denne gruppe.

Rønne 3 udgik, så følgende kampe tæller ikke med i stillingen:
Rønne 2-Rønne 3 6½-½
Rønne 3-Midtbornholm 1 2-5

I flere af kampene stillede begge hold kun med 7 spillere.

Række C 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3     4 5 6     6 7     6 8 8 32½ 3
2 1     5 8   6 3 4 6     6 5 6 5     7 14 38 1
3 7     1 2 2     2 8   4 5     4 6 5 21 7
4 6     7 1     2 2 3     2 8   4 5 5 23 6
5 8     6 7     2 1 2 2     3 4 4   1 21 8
6   4 5   8 4     7 1     3 2 3 4   6 26½ 5
7   3 4     5 6   8     1 2   10 33½ 2
8   5 2 3     4 6 3 6     7 4 6   1 2   7 29 4

Birkerød 3 rykker op i B-rækken.


Michael Klink (Hørsholm 3), Erol Taskiran (Greve 3) og Peter Thorsbro (Farum 5) scorede maksimumpoints i denne gruppe.

Række C 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   6 2 3 4     5 4 5 6     7 6 7 2     2 8 9 32 3
2 1 2     8   3 3 4 5     5 6     7 8 25 5
3 7 2     4 1 2 5     4 8   4 4 5     6 6 9 32½ 2
4 6     2 7 1 3     3 2 3 4     8   5 5 25½ 4
5 8 4     4 6 7     2 1 2     ½ 3 4   4 20 8
6   4 5 4   8     2 7 1 1     2 3 2   3 21½ 7
7   6 3 4 6     5 6 6   8 7     6 1 2   14 44 1
8   4 5 2     6 3 4     1 7 4   1 6   4 23½ 6

Tølløse 1 rykker op i B-rækken.


Svend Nørholdt (Tølløse 1) scorede maksimumpoints i denne gruppe.

Række C 4

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1     2 3         4 5         6 7         8     8
2 1       6 8   6 3 4     2 5 6 3     5 7 8 26½ 4
3 7 5       1 2 2     6 8   5 4 5     6 10 28 2
4 6     4 7 1       2 3 3     8   0 5 1 16½ 7
5 8     4 6 7 5       1 2 6     3 4 8   9 32 1
6   4 5 4   8 4     7 1       5 2 3   8 26½ 3
7   3 3 4 4     3 5 6   8       1 2 3   1 19 6
8   5 2 2     4 6 3 2     7 4   1     5 19½ 5

Nordkalotten 3 rykker op i B-rækken.

Kilder:
René Kraft, Thomas Larsen, Ove Rytter Jensen, Svend Erik Førby Sørensen m.fl.
Denne side har fået ændret design d. 12-04-2004 af Per Rasmussen
Siden er opdateret d. 03-04-2006 af Thomas Larsen