Mesterrækken

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 4     4 5     6 7     8 9 33 2
2 1 ½     3 8   4 3 4 1     2 5 6     2 7 1 15 8
3 7     4 1 2 4     8   4 5 1     4 6 7 23½ 7
4 6     7 1     7 2 3     8   6 5 12 41½ 1
5 8 5     6 7     1 2 6     7 3 4 2   8 32½ 3
6   ½ 4 5   8 5     7 1     2 3 4   9 28½ 4
7   3 4     5 6   8 2     1 2 6   6 25½ 5
8   3 5 2 5     3 6 3     6 7 4   1   4 24½ 6

Nordkalotten 1 rykker op i 3. division.


Roskilde 3, Frederikssund 1 og Tornved 1 rykker ned i A-rækken.

Sidste runde blev arrangeret af Frederikssund Skakklub.

Række A 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 4     5 4 5 2     6 7     8 7 27 5
2 1     8   3 3 4     5 6     5 7 2 21½ 8
3 7 5     4 1 2 5     5 8   4 5 4     6 10 32 2
4 6     7 1 3     2 3     6 8   5 5 12 33 1
5 8     6 6 7     6 1 2     4 3 4 3   9 31½ 3
6   4 5 2   8     7 1     2 3   6 26 6
7   3 3 4     5 6   8 4     1 2 3   3 24 7
8   5 2     6 3 3     4 7 4 2   1   7 29 4

Ålsgårde 1 rykker op i Mesterrækken.


Espergærde 4 og Sundet 1 rykker ned i B-rækken.

Række A 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   ½ 2 3 5     4 5 3     5 6 7     8 8 28 5
2 1     8   3 3 4     4 5 6 3     7 5 29 4
3 7 3     3 1 2 5     3 8   3 4 5     4 6 3 23½ 8
4 6 5     7 1     2 3 5     4 8   5 9 29 3
5 8 4     4 6 7 6     5 1 2 4     3 4   11 34 1
6   3 4 5 4   8 3     7 1 3     5 2 3 4   4 25½ 7
7   5 3 4     2 5 6   8     1 2   6 25½ 6
8   4 5 2     5 6 3 5     7 4 4   1   10 29½ 2

Farum 2 rykker op i Mesterrækken.


Espergærde 5 og Dragsholm 1 rykker ned i B-rækken.

Række B 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   7 2 3 4     4 5 4     6 7     8 10 35 3
2 1 1     2 8   2 3 4     1 5 6 3     3 7 0 14½ 8
3 7 7     4 1 2 6     8   2 4 5 2     6 5 26 5
4 6 6     5 7 1     2 3 6     ½ 8   4 5 9 29½ 4
5 8     6 7     4 1 2 7     6 3 4 4   12 37½ 2
6   2 4 5   8     4 7 1     5 2 3   5 20 7
7   1 3 4 3     5 6 4   8 3     1 2 5   3 22 6
8   5 2 6     6 3     5 7 4   1   12 39½ 1

Ålsgårde 2 rykker op i A-rækken.


Helsingør 3 rykker ned i C-rækken.


Michael Mæchel (Ålsgårde 2) scorede maksimumpoints i denne række.

Række B 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   4 2 3 5     4 5       6 7 6     5 8 9 28 3
2 1 4     8   3 4     4 5 6       5 7 6 21½ 5
3 7 5     3 1 2     8   4 5 2       6 6 24½ 4
4 6       2 7 1     2 3     3 8   ½ 5 0 13 7
5 8       6 7 5     1 2 4     6 3 4   11 33½ 1
6     4 5     8         7 1         2 3         8
7   3 3 4 6     3 5 6     8 2     2 1 2 3   2 19 6
8   5 2       6 3     6 7 4 5   1 3   8 28½ 2

Birkerød 1 rykker op i A-rækken.

Frederikssund 2 og Roskilde 6 rykker ned i C-rækken.


Peter Henriksen (Birkerød 1) scorede maksimumpoint i denne række.

Frederikssund trak holdet efter 4 runde.
Derfor er følgende resultater ikke medtaget:
Frederikssund 2 - Roskilde 6 5-3
Birkerød 1 - Frederikssund 2 3½-4½
Farum 3 - Frederikssund 2 3½-4½
Frederikssund 2 - Frederiksværk 2 3-5

Række B 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   7 2 3     4 4 5 6     6 7 3     5 8 11 38 1
2 1 1     3 8   4 3 4     1 5 6 2     7 1 16 8
3 7 3     ½ 1 2 4     1 8   3 4 5 2     3 6 1 16½ 7
4 6 3     5 7 1 4     2 3 5     8   4 5 8 29 4-5
5 8     4 6 7     2 1 2 7     6 3 4 4   6 27 6
6   5 4 5 4   8     4 7 1     6 2 3 5   8 29 4-5
7   5 3 4 3     5 6 4   8     5 1 2   9 31½ 3
8   5 2 5     6 3 7     7 4   1 3   12 37 2

Nykøbing 1 rykker op i A-rækken.


Holbæk 4 og Horns Herred 2 rykker ned i C-rækken.

Række C 1

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   4 6   2 3 7     4 4 5   4 20 4
2   4 5 1     6   7 3 4   9 27½ 1
3   3 4 5 3     1 1 2 1     7 6 2 15 5
4 3 5   6 6     3 5 1 4     2 5 20½ 3
5 2 4     5 3 4 5   6     1 9 26 2
6 1 4     2 4 2     5 3 1   1 11 6

Hillerød 5 rykker op i B-rækken.

Række C 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   3 2 3 5     4 5     2 6 7       3 8 2 17 7
2 1 5     8   3 4     1 5 6       7 6 23 4
3 7       3 1 2     8   4 5 2     6 8 23 3
4 6       7 1     2 3     4 8   5 3 21½ 6
5 8     6 7       1 2 7     6 3 4   10 33 1
6   4 5   8       7 1 6     2 3   8 27½ 2
7     3 4         5 6     8         1 2          
8   5 2     6 3       7 4 4   1 5   5 23 5

Birkerød 2 rykker op i B-rækken.

Række C 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 7     4 5 3       6 7     8 8 27 3
2 1     1 8   3 4 2     3 5 6       4 7 1 16 6
3 7     1 1 2     1 8   3 4 5 1       6 2 15 7
4 6       5 7 1     6 2 3 5     3 8   6 5 8 28½ 2
5 8 2       6 7     5 1 2 5     7 3 4 2   6 23½ 5
6     4 5     8         7 1         2 3          
7   3 4 3     5 6     8 4     1 2 4   8 25½ 4
8   6 5 2 7       6 3 7     4 7 4 5   1   9 32½ 1

Ølstykke 1 rykker op i B-rækken.

Række C 4

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   7 2 3 7     4 5 4     6 7 4     5 8 10 33 2
2 1 1     8   3 4     5 6     4 7 7 26½ 5
3 7 2     1 1 2     3 8   4 5 1     2 6 2 17 8
4 6     5 7 1     2 3     3 8   4 5 5 26 6
5 8     5 6 7 6     4 1 2     7 3 4 4   12 38 1
6   4 5 3   8     7 1     2 3 6   8 32½ 3
7   6 3 4 3     2 5 6   8     4 1 2 4   4 24 7
8   5 2     6 3 5     7 4 5   1 3   8 27 4

Nykøbing 2 rykker op i B-rækken.

Kilder:
Martin Noer, Thomas Larsen, m.fl.

Denne side er oprettet d. 27-05-2004 af Per Rasmussen.
Siden er opdateret d. 03-04-2006 af Thomas Larsen.