8_hk_logo
DSU logo

Dansk Skak Union 8 Hovedkreds

Holdturneringen 1986-1987

Mesterrækken

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   4 2 3 3     2 4 5     5 6 7 5     6 8 7 28½ 4
2 1 4     8   4 3 4 8     5 5 6 2     7 10 34 1
3 7     5 1 2 4     8   4 5 4     5 6 8 27½ 5
4 6     5 7 1 6     0 2 3     6 8   6 5 10 31 3
5 8     3 6 7 4     1 2 3     4 3 4 2   6 26 6
6   4 5 5   8     7 7 1 3     6 2 3 3   8 33 2
7   3 4 3     4 5 6 1   8 2     3 1 2   1 19 8
8   5 2     6 3     6 7 4 2   1 2   6 25 7

Roskilde 3 rykker op i 3 division.
Horns Herred 1 og Tornved 1 rykker ned i A-rækken
Sidste runde blev spillet i Tornved.

Række A 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   3 2 3     3 4 5     6 7 2     8 4 23 7
2 1 5     4 8   3 3 4 4     5 6 5     4 7 5 23½ 6
3 7     1 2 5     3 8   2 4 5     6 4 22 8
4 6 2     2 7 1 5     4 2 3 6     8   5 5 24 5
5 8     4 6 7     1 2     3 4   11 36 1
6   6 4 5 4   8 3     4 7 1     6 2 3   8 33 3
7   3 4 6     5 6 4   8     6 1 2 4   10 33½ 2
8   5 2 4     5 6 3 5     7 4   1   9 29 4

Rønne 1 rykker op i Mesterrækken
Espergærde 4 rykker ned i B-rækken.

Række A 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   8 2 3     4 5 6     6 6 7 7     6 8 14 44 1
2 1 0     5 8   5 3 4 4     5 6 3     7 5 24 6
3 7 2     1 2 3     3 8   4 4 5     4 6 4 23 7
4 6 4     7 1     4 2 3 4     4 8   2 5 6 26 5
5 8     3 6 7 1     2 1 2     3 4 6   4 21½ 8
6   4 4 5 5   8 2     4 7 1 2     5 2 3 4   7 26 4
7   6 3 4     7 5 6 4   8 3     1 1 2   7 29 3
8   5 2 3     6 6 3 5     5 7 4 4   1 2   9 30½ 2

Farum 2 rykker op i Mesterrækken
Holbæk 3 og Nykøbing 1 rykker ned i B-rækken.

Række B 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   4 2 3     7 4 5 6     6 7     5 8 13 36½ 1
2 1 4     3 8   3 4 6     5 5 6 4     7 8 29 4
3 7 6     1 2     8   4 5     6 8 33 2
4 6     4 7 1 1     2 2 3 ½     8   2 5 1 13½ 8
5 8 5     6 7     2 1 2 3     3 4   6 26 6
6   4 5   8 6     4 7 1     4 2 3   8 32 3
7   2 3 4 4     5 6 4   8     1 2   4 26 7
8   3 5 2 5     2 6 3     7 4 6   1 3   8 28 5

Roskilde 4 rykker op i A rækken
Nordkalotten 3 rykker ned i C-rækken.

Række B 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 5     4 4 5 5     6 7 2     8 7 25½ 6
2 1     4 8   3 4 ½     5 6 5     2 7 9 27 5
3 7     3 1 2     6 8   4 5 3     6 6 6 27½ 4
4 6 6     7 1 4     2 3     8 8   5 13 42 1
5 8 6     6 7     3 1 2     5 3 4   8 31 3
6   2 4 5   8     7 1     3 2 3 2   2 19 8
7   3 4     5 6   8 6     6 1 2 6   8 32 2
8   2 5 2 4     6 3 2     2 7 4 0   1   3 20 7

Frederikssund 2 rykker op i A rækken
Skævinge 1 og Jyllinge 1 rykker ned i C-rækken.

Række B 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3     6 4 5     6 7 6     8 12 37½ 1
2 1     8   6 3 4 5     5 5 6 3     7 8 28½ 3
3 7 4     1 2 2     8   4 4 5     6 4 24 7
4 6     5 7 1 2     3 2 3 4     3 8   5 7 27 5
5 8 1     4 6 7 4     1 2 3     3 4   2 19½ 8
6   4 5 4   8     7 1     5 2 3   11 35½ 2
7   4 3 4 3     4 5 6   8 6     2 1 2   4 25 6
8   7 5 2     6 3     2 7 4 5   1   8 27 4

Dragsholm 1 rykker op i A rækken
Bramsnæs 1 og Tornved 2 rykker ned i C-rækken.

Række C 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 3     4 4 5     5 6 7     6 8 9 29½ 5
2 1     8   3 3 4 2     2 5 6 2     4 7 3 23 7
3 7     5 1 2 5     8   1 4 5     3 6 6 26½ 6
4 6 2     3 7 1 4     6 2 3 7     8 8   4 5 8 34 3
5 8 7     6 7     1 2 6     3 4 4   11 35 2
6   6 4 5   8     2 7 1 3     6 2 3 5   8 31 4
7   3 4 5     5 6 6   8 8     1 2 4   11 36½ 1
8   1 5 2     6 3     0 7 4 0   1 2   0 8

Sundet 2 rykker op i B rækken

Række C 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 4     4 5     6 7     4 8 10 31½ 4
2 1     4 8   3 3 4 5     6 5 6     7 7 9 33 3
3 7     4 1 2 5     8   4 5 6     6 7 25 5
4 6 2     7 1     3 2 3     1 8   5 4 22 7
5 8 2     ½ 6 7 2     1 2 2     2 3 4   0 14½ 8
6   6 4 5   8 3     7 7 1     2 3   10 38 1
7   3 4     6 5 6 1   8 3     1 2 1   4 22½ 6
8   6 5 2 4     5 6 3     5 7 4 7   1 4   12 37½ 2

Stenløse 2 rykker op i B rækken

Række C 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   3 2 3 ½     4 5 2     6 7 5       8 2 15½ 6
2 1 5       8   2 3 4     5 6 4     7 7 6 27 4
3 7 7     1 2 6       8   4 5 5     6 8 31½ 2
4 6 2     6 7 1     2 3       8   1 5 6 20½ 5
5 8       7 6 7 7     6 1 2     3 3 4 7   10 34½ 1
6   6 4 5 1   8       7 7 1     4 2 3   9 30 3
7   1 3 4 2     1 5 6 1   8       3 1 2 1   0 9 7
8     5 2         6 3         7 4     1         8

Hørsholm 2 rykker op i B rækken
Chr. Rüdinger og Peter Andersen (begge Hørsholm 2) scorede maksimumpoints i denne række.

Række C 4

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   6 2 3 6     4 4 5 5     6 7 3       8 7 26½ 3-4
2 1 2       8   3 4     5 6 1     1 7 0 11½ 7
3 7 0     2 1 2       8   2 4 5 2     2 6 2 12½ 6
4 6     2 7 1 4     2 3 6       8   5 7 26½ 3-4
5 8       3 6 7 3     3 1 2     6 3 4   4 24 5
6   4 5 5   8       7 1     7 2 3 6   12 33½ 1
7   8 3 4 6     5 5 6   8       5 1 2 7   10 33½ 2
8     5 2         6 3         7 4     1         8

Holbæk 4 og Tølløse 1 rykker op i B rækken

Kilder:
Resultatblade fra holdturneringen, Thomas Larsen, m.fl.
Siden er opdateret d. 03-04-2006 af Thomas Larsen.