Mesterrækken

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   6 2 3 4     4 5 6     6 7     4 8 8 32½ 2
2 1 2     8   3 4     5 6     7 8 27 5
3 7     4 1 2     5 8   4 5     6 6 11 33 1
4 6     3 7 1     2 3     3 8   5 8 27½ 4
5 8     ½ 6 7 3     2 1 2     3 4   4 23½ 8
6   4 5   8 4     7 1     2 3 2   5 26½ 6
7   3 4 5     5 5 6   8     1 2   6 28½ 3
8   5 2     4 6 3 3     7 4 5   1 4   6 25½ 7

Frederikssund 1 rykker op i 3. division.

Roskilde 3 rykker ned i A-rækken.

Række A 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3         4 5         6 7         8 9 32 2
2 1       8     3 4         5 6         7 6 27½ 4
3 7 2+h       1 2         8     4 5         6 5 25½ 7
4 6       7 1         2 3         8     5 7 25 8
5 8 3       6 7         1 2         3 4     5 26 5
6   4 5     8         7 1         2 3     10 34 1
7   5+h 3 4         5 6     8         1 2     9 28 3
8   5 5 2         6 3         7 4     1     4 26 6

Horns Herred 1 rykker op i Mesterrækken.

Dragsholm 1 rykker ned i B-rækken.

Der mangler et Matchpoint i stillingen.
h = hængeparti

Række A 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 2 3 1     1 4 5 ½     3 6 7 ½+h     2 8 0 10+h 8
2 1 6     5 8   3 4     5 6 2     0 7 4 21½ 7
3 7     7 1 2     6 8   4 5     5 6 8 34 3
4 6 5     7 1 7     2 3     8   2 5 8 28 5
5 8 7     3 6 7 4     1 2     3 4 6   11 37½ 1
6   3 4 5 5   8 4     7 1 5     6 2 3 3   9 31½ 4
7   3 4     4 5 6   8 4     6½+h 1 2 8   10 36+h 2
8   1 5 2 3     4 6 3 2     4 7 4   1 6   6 24½ 6

Espergærde 2 rykker op i Mesterrækken.

Hillerød 3 rykker ned i B-rækken.

h = hængeparti.

Række B 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   1 2 3         4 5         6 7         8 0 13½ 8
2 1 7       8     3 4         5 6         7 9 30½ 4
3 7 4       1 2         8     4 5         6 8 32½ 3
4 6 1       7 1         2 3         8     5 4 19 7
5 8 1½+h       6 7         1 2         3 4     7 29½ 5
6   7 4 5     8         7 1         2 3     12 36½ 2
7   4 3 4         5 6     8         1 2     3 22½ 6
8   5½+h 5 2         6 3         7 4     1     13 40 1

Holbæk 2 rykker op i A-rækken.

Jernløse 1 rykker ned i C-rækken.

h = hængeparti

Række B 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3     7 4 5 6     6 7     3 8 10 36 1
2 1     4 8   5 3 4 3     4 5 6 3     2 7 4 22½ 7
3 7     1 2 3     5 8   3 4 5 3     6 6 26½ 5
4 6 5     3 7 1 1     5 2 3 5     8   5 10 30 3
5 8     3 6 7 3     2 1 2 4     5 3 4   5 26 6
6   3 4 5 5   8 6     7 7 1     5 2 3   8 32 2
7   3 4 5     5 5 6 1   8 4     1 2 6   9 29 4
8   5 2 4     2 6 3 3     4 7 4   1 5   4 22 8

Solrød 1 rykker op i A-rækken.

Ølstykke 2 rykker ned i C-rækken.

Række B 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 4     5 4 5     6 7     8 5 25½ 6
2 1     8   3 4     4 5 6     7 9 27 4
3 7 4     4 1 2     3 8   2 4 5 6     4 6 5 26½ 5
4 6     7 7 1 3     2 3 6     6 8   4 5 11 38 1
5 8     6 7 5     1 2 4     2 3 4 4   8 30½ 2
6   4 5   8     7 1     2 3 4   5 24 7
7   4 3 4 1     3 5 6   8 4     1 2   4 23½ 8
8   5 2     6 3 5     4 7 4 2   1   9 29 3

Frederiksværk 1 rykker op i A-rækken.

Farum 3 rykker ned i C-rækken.

Række C 1

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   6     2 3         4 5     8 21 1
2     5 1         6     3 4     5 18½ 2
3   4 4 5         1 2         6 3 15½ 3
4 3 4   6         5 1         2 2 13½ 4
5 2         3 4     6         1      
6 1       4 2         5 3     2 11½ 5

Tølløse 1 rykker op i B-rækken.

Horns Herred 3 udgik af turneringen, da de ikke kunne stille hold imod Tornved 3.

Række C 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   6 2 3         4 5         6 7         8 5 20 4
2 1 2       8     3 4         5 6         7 2 11 6
3 7         1 2         8     4 5         6      
4 6       7 1         2 3         8     5 8 25½ 2
5 8       6 7         1 2         3 4     5 21 3
6   4 5     8         7 1         2 3     0 14 2
7     3 4         5 6     8         1 2          
8   5 2         6 3         7 4     1     10 28½ 1

Greve 3 rykker op i B-rækken.

Ramsø 1 udgik.

Række C 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 1     4 5     6 6 7     8 4 22½ 7
2 1     8   4 3 4     5 6 5     7 9 31½ 3
3 7 6     7 1 2 4     8   4 5 6     7 6 11 39 1
4 6     4 7 1     2 3     8   7 5 11 35½ 2
5 8 3     4 6 7 1     1 2     2 3 4 1   1 16 8
6   4 5 4   8     7 1 2     3 2 3 1   5 24½ 6
7   2 3 4 4     7 5 6   8 2     1 2   7 26½ 5
8   5 5 2     6 3     6 7 4   1   8 28½ 4

Skævinge 1 rykker op i B-rækken.

Række C 4

Nr.   1     2     3     4     5   MP ialt Pl.
1   7 6   3 2 3 6     4 4 5   7 24½ 2
2   3 5 1 5     6   5 3 4 2   6 20½ 3
3   2 4 5     2 1 2 3     6 2 14 5
4 3 6   6 8     5 1 4     6 2 9 30½ 1
5 2 5     3 4   6 4     1 5 19½ 4
6 1 1     0 4 2     4 5 3   1 11 6

Helsingør 4 rykker op i B-rækken.

Kilder:
Skakbladet nr. 7-1982, Espergærdes klubblad, Svend Erik Førby, Thomas Larsen, Torben Teimer m.fl.
Denne side har fået ændret design d. 13-04-2004 af Per Rasmussen.
Denne side er sidst redigeret d. 30-11-2006 af Thomas Larsen