Mesterrækken

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 4     6 4 5     6 7 3     6 8 9 34½ 2
2 1     8   4 3 4 4     4 5 6 4     3 7 4 24 8
3 7     4 1 2 4     8   2 4 5     3 6 6 26½ 4
4 6 4     7 1 2     4 2 3 6     8   5 4 26½ 5
5 8     6 7     1 2 4     3 4   7 26 6
6   4 4 5   8     3 7 1     4 2 3 5   6 26½ 3
7   3 4     5 6 5   8     5 1 2 5   14 35 1
8   5 2     6 3     7 4   1 2   6 25 7

Hillerød 1 rykker op i 3. division.

Espergærde 2 rykker ned i A-rækken.

Sidste runde blev spillet i Roskilde.

Række A 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   8 2 3 4+h       4 5         6 7         8 14 42½ 1
2 1 0     8     3 4         5 6         7 2 13½ 8
3 7     3+h 1 2         8     4 5         6 6 27 4
4 6     7 1         2 3         8     5 9 33½ 3
5 8 3½+h     4 6 7         1 2         3 4     5 25½ 6
6   4 5 4   8         7 1         2 3     5 25½ 5
7   3 4       5 6     8         1 2     10 33½ 2
8   3½+h 5 2       6 3         7 4     1     5 23 7

Køge 1 rykker op i Mesterrækken.

Svogerslev 1 rykker ned i B-rækken.

h = hængeparti

Række A 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 1     2 4 5 1     6 7 ½     3 8 0 12½ 8
2 1     5 8   4 3 4     4 5 6 3     4 7 7 29 4
3 7 6     7 1 2 4     7 8   4 5 6     6 11 40 2
4 6 3     7 1 6     2 3     8   7 5 12 40 1
5 8     6 7     7 1 2 4     2 3 4 1   5 24½ 6
6   5 4 5   8 5     1 7 1     5 2 3 ½   10 26½ 5
7   2 3 4     5 6 7   8     1 2 4   7 31 3
8   5 2 3     3 6 3 1     7 4   1 5   4 20½ 7

Frederikssund 1 rykker op i Mesterrækken.

Helsingør Værft 1 rykker ned i B-rækken.

Række B 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   4 2 3 2       4 5         6 7         8 7 27½ 5
2 1 4     3+h 8     3 4         5 6         7 9 30½ 4
3 7     6 1 2         8     4 5         6 9 30½ 3
4 6     7 1         2 3         8     5 0 16½ 8
5 8 4     6 7         1 2         3 4     9 31 2
6   4 5   8         7 1         2 3     4 22 7
7   3 4       5 6     8         1 2     13 38½ 1
8   4 5 2 4+h       6 3         7 4     1     5 27½ 6

Raklev 1 rykker op i A-rækken.

Dragsholm 2 rykker ned i C-rækken.

h = hængeparti

Række B 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   6 2 3 4     4 5 2       6 7 7       8 11 35 2
2 1 2     8   2 3 4 5       5 6       7 4 20½ 7
3 7     4 1 2 6     4 8     4 5         6 10 32½ 3
4 6 4     7 1     3 2 3         8     5 5 24 5
5 8 5     6 7     6 1 2         3 4     14 45 1
6   4 4 5 ½   8 3     5 7 1         2 3     5 22½ 6
7   3 4     5 6 3   8 2     1 1 2   0 16 8
8   3 5 2     5 6 3 4     6 7 4     1     7 28½ 4

Solrød 1 rykker op i A-rækken.

Frederikssund 2 rykker ned i C-rækken.

Række B 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 3     4 5     ½ 6 7 4     4 8 4 22 7
2 1     4 8   3 4 3     5 6 3     7 7 29 4
3 7 4     5 1 2     5 8   4 5     3 6 11 34½ 2
4 6 ½     6 7 1     5 2 3     8   5 6 24½ 5
5 8     2 6 7 6     1 2     3 4   4 23½ 6
6   4 5 6   8 5     3 7 1     5 2 3 5   12 39 1
7   4 3 4 2     2 5 6 5   8 3     4 1 2   4 21½ 8
8   5 2 4     3 6 3 3     5 7 4   1 4   8 30 3

Hillerød 2 rykker op i A-rækken.

Espergærde 4 rykker ned i C-rækken.

Række C 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1     2 3         4 5         6 7         8      
2 1         8     3 4         5 6         7 8 28 2
3 7 7       1 2         8     4 5         6 10 34½ 1
4 6     3 7 1         2 3         8     5 3 13 5
5 8       6 7         1 2         3 4     5 18½ 3
6   4 5  1½   8         7 1         2 3     2 12 6
7   1 3 4 5       5 6     8         1 2     2 14 4
8     5 2         6 3         7 4     1          

Holbæk 2 rykker op i B-rækken.

Bramsnæs 2 udgik, og holdets resultater tæller derfor ikke med i stillingen:
Bramsnæs 2-Tornved 3 0-8
Holbæk 2-Bramsnæs 2 5½-2½
Det vides ikke i hvilken runde holdet udgik.

Række C 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3         4 5         6 7         8 6 18½ 4
2 1       8     3 4         5 6         7 5 21½ 2
3 7         1 2         8     4 5         6      
4 6 4     2 7 1         2 3         8     5 5 19 3
5 8       4 6 7         1 2         3 4     4 18½ 5
6   4 4 5 4   8         7 1         2 3     2 17 6
7     3 4 6       5 6     8         1 2     8 25½ 1
8     5 2         6 3         7 4     1          

Greve 2 rykker op i B-rækken.

Fredensborg 3 udgik, og holdets resultater tæller derfor ikke med i stillingen:
Greve 2-Fredensborg 3 5-3
Fredensborg 3-Roskilde 6 3-5
Det vides ikke i hvilken runde holdet udgik.

Række C 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 7     4 4 5 7     6 7 4     6 8 12 40 1
2 1     8   3 4 2     5 6 2     2 7 4 25 6
3 7 2     1 1 2     1 8   2 4 5     2 6 2 14 7
4 6 6     7 1 4     6 2 3 6     8   5 13 39½ 2
5 8 0     6 7 4     1 1 2     3 4   1 14 8
6   2 4 5   8 4     7 1     6 2 3 6   9 30½ 4
7   6 3 4     4 5 6   8 4     4 1 2 6   7 29 5
8   8 5 2     4 6 3 7     4 7 4   1 2   8 32 3

Espergærde 5 og Hillerød 3 rykker op i B-rækken.

Kilder:
Skakbladet nr. 8-1978, Espergærdes klubblad og Thomas Larsen
Fra og med denne sæson gives der 2, 1 eller 0 MP for hhv. vundet, uafgjort eller tabt holdkamp mod tidligere 1, ½ eller 0 MP.
Denne side har fået ændret design d. 02-06-2004 af Per Rasmussen.
Denne side er sidst redigeret d. 30-11-2006 af Thomas Larsen