Mesterrækken

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 5     4 5 3     4 6 7 6     5 8 35 2
2 1     8   3 4     ½ 5 6     5 7 1 17 8
3 7 6     3 1 2     8   4 5     6 4 30½ 4
4 6     7 1     2 3     4 8   5 32 3
5 8 5     6 7 5     5 1 2     3 4   7 39 1
6   4 5   8     7 1 4     2 3   27 5
7   2 3 4     3 5 6   8 5     2 1 2 3   1 20 7
8   3 5 2     6 3     3 7 4 4   1 3   23½ 6

Rønne 1 rykker op i 3. division, da Roskilde allerede har et hold der.

Frederikssund 1 og Helsingør 2 rykker ned i A-rækken.

Sidste runde blev spillet på Åbjergskolen i Frederikssund.

Række A 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1     2 3         4 5         6 7         8      
2 1         8     3 4         5 6         7      
3 7         1 2         8     4 5         6      
4 6         7 1         2 3         8     5      
5 8         6 7         1 2         3 4          
6     4 5     8         7 1         2 3          
7     3 4         5 6     8         1 2          
8     5 2         6 3         7 4     1          

Roskilde 3 rykker op i Mesterrækken.

Hold i denne række: Ubby 1, Roskilde 3, Køge 1, Roskilde 4, Svogerslev 1, Holbæk 1, Dragsholm 1 og Køge 2.

Række A 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   2 3 4     3 4 5 4     5 6 7 1     2 8 3 23½ 7
2 1     4 8   3 4 3     4 5 6 6     2 7 2 26 6
3 7 4     4 1 2     8   4 5     5 6 6 32 3
4 6 5     6 7 1 5     5 2 3     8   5 5 33½ 2
5 8     6 7     4 1 2 4     3 4   3 28½ 4
6   3 4 5   8     7 1 3     2 2 3 3   0 17½ 8
7   4 3 4 2     5 6   8     7 1 2 6   35½ 1
8   5 2 4     6 3     7 4   1 6   27½ 5

Frederiksværk 1 rykker op i Mesterrækken.

Række B 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1     2 3         4 5         6 7         8      
2 1         8     3 4         5 6         7      
3 7         1 2         8     4 5         6      
4 6         7 1         2 3         8     5      
5 8         6 7         1 2         3 4          
6     4 5     8         7 1         2 3          
7     3 4         5 6     8         1 2          
8     5 2         6 3         7 4     1          

Tornved 1 rykker op i A-rækken.

Hold i denne række: Raklev 1, Tornved 1, Solrød 1, Tølløse 1, Greve 1, Roskilde 5, Nykøbing 2 og Bramsnæs 1.

Række B 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1     2 3         4 5         6 7         8      
2 1         8     3 4         5 6         7      
3 7         1 2         8     4 5         6      
4 6         7 1         2 3         8     5      
5 8         6 7         1 2         3 4          
6     4 5     8         7 1         2 3          
7     3 4         5 6     8         1 2          
8     5 2         6 3         7 4     1          

Horns Herred 2 rykker op i A-rækken.

Hold i denne række: Horns Herred 2, Hillerød 2, Hillerød AS 1, Stenløse 1, Skævinge 1, Borsholm 1, Ølstykke1 og Farum 2.

Række C 1

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1     2 3         4 5         6 7         8      
2 1         8     3 4         5 6         7      
3 7         1 2         8     4 5         6      
4 6         7 1         2 3         8     5      
5 8         6 7         1 2         3 4          
6     4 5     8         7 1         2 3          
7     3 4         5 6     8         1 2          
8     5 2         6 3         7 4     1          

Horns Herred 3 rykker op i B-rækken.

Hold i denne række: Horns Herred 3, Tornved 2, Holbæk 2, Dragsholm 2, Roskilde 6, Nykøbing 3, Svogerslev 2 og Raklev 2.

Række C 2

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1     2 3         4 5         6 7         8      
2 1         8     3 4         5 6         7      
3 7         1 2         8     4 5         6      
4 6         7 1         2 3         8     5      
5 8         6 7         1 2         3 4          
6     4 5     8         7 1         2 3          
7     3 4         5 6     8         1 2          
8     5 2         6 3         7 4     1          

St. Heddinge 1 rykker op i B-rækken.

Hold i denne række: Frederikssund 2, St. Heddinge 1, Hedehusene 2, Horns Herred 4, Hedehusene 3, Frederikssund 3, Horns Herred 5 og Ølstykke 2.

Række C 3

Nr.   1     2     3     4     5     6     7   MP ialt Pl.
1   6 2 3     4 5     3 6 7     8 4 32½ 5
2 1 2     5 8   2 3 4 2     3 5 6     7 2 21 6
3 7     1 2 6     8 8   5 4 5 2     5 6 6 36 1
4 6     7 1     6 2 3 3     8   5 5 34½ 2
5 8 6     6 7 5     1 2 5     6 3 4   5 32½ 4
6   4 5   8     7 1 5     2 3 3   5 33½ 3
7   3 4     3 5 6   8     1 2   0 19 7
8   2 5 2 3     6 3 0     7 4 ½   1 ½   1 15 8

Frederiksværk 2 rykker op i B-rækken.

Der deltog 64 hold i turneringen.
Kilder: Skakbladet nr 7 juli 1976 og Espergærde Skakklubs klubblad.
Denne side er oprettet d. 2-06-2004 af Per Rasmussen
Denne side er sidst redigeret d. 30-11-2006 af Thomas Larsen