8_hk_logo
DSU logo

8. Hovedkreds holdturnering 2013/14

Nyheder

Per Rasmussen indsat som formand

I henhold til vedtægternes §7 kan bestyrelsen supplere sig selv i tilfælde af forfald.
Derfor har et flertal i bestyrelsen besluttet at indplacere Per Rasmussen i bestyrelsen.
På posten som formand, frem til det ekstraordinære delegeretmøde d. 19/9 2014

Michael Jensen & Christian Rüdinger
Christian Rüdinger 5. september 2014

+ Spilledage 2014-2015
Mesterrækken spiller på følgende søndage: 26.10.14, 16.11.14, 14.12.14, 11.01.15, 25.01.15, 15.02.15, 01.03.15
Bornholms 2.hold spiller i B-rækken med alle kampe på Sjælland.
Christian Rüdinger 3. september 2014

+ Per Rasmussen trækker sig som formand

Per Rasmussen
Med stor beklagelse har jeg modtaget nedenstående brev fra vor formand - Per Rasmussen - hvor han meddeler os, at han er nødt til at trække sig som formand på grund af sygdom.

Vi ønsker alle Per god bedring og takker ham for mange års utrætteligt arbejde for hovedkredsen.

Den tilbageværende del af bestyrelsen holder møde i næste uge, og vil herefter kontakte klubberne, da vi skal have valgt en formand på det kommende delegeretmøde i 8. HK.
Verner Christensen 30. marts 2014

+ Per Rasmussen sygemeldt
Per Rasmussen, formand for 8. Hovedkreds og Bornholms Skakklub er blevet sygemeldt indtil videre.

Alle henvendelser vedr. 8. Hovedkreds bedes rettet til Verner Christensen, tlf 4068 6151 eller e-mail: kasserer@8-hk.dk

Alle henvendelser vedr. Bornholms Skakklub eller Bornholms Mesterskabet bedes rettet til Rune Andersen, tlf 5695 9154 eller e-mail: ra17@post1.dansknet.dk
Verner Christensen 13. marts 2014

+ Færge aflysning
Færgen mellem Rønne og Ystad, afgangen i formiddags er aflyst
Så kampen mellem Helsingør og Bornholm er udsat, men bliver ikke spillet i dag
Per Rasmussen 1. marts 2014

+ Fællesafslutninger for A og B-rækkerne
For begge vil værtsklubberne stillet materialer og (en) kampleder til rådighed.

A_Rækken: Tor. 06.03, Græsted Skole, Spor N, Græsted Stationsvej 10, 3230 Græsted.

B-Rækken: Tir. 04.03, Ellegården, Stavnsholtvej 168, 3520 Farum.
Christian Rüdinger 22. februar 2014

+ Mesterrækken Allerød 3 - Frederikssund
Kampen spilles på adressen:
Lynge Idrætsanlæg
Idrætsvej 14
3540 Lynge
Kampen afvikles sammen med afslutningen i 2 division gruppe 1.
Der findes cafeteria på spillestedet.
Per Rasmussen 19. februar 2014

+ M-Rækken: Bornholm 2 - Egedal-Jyllinge 1
Nyt spillested lør. 15.01
Smørum Kulturhus, Flodvej 68, 2765 Smørum.
Christian Rüdinger 2. februar 2014

+ A-Rækken
Nordkalotten-2 Fredensborg-1 spilles 20.01.14 i Fredensborg
Christian Rüdinger 11. januar 2014

+ A-Rækken
Kampen Nordkalotten-2 Fredensborg-1 er udsat til Januar
Christian Rüdinger 12. december 2013

+ C-Rækken
Holdafslutningen er ændret fra tir. 28/1 til tor. 30/1 hos Helsinge pga lokaleproblemer
Christian Rüdinger 7. december 2013

+ B_Rækken
Sjælsø 3 - Frederikssund 2 spilles ma. 18.11.13 kl. 19:30 hos Sjælsø
Christian Rüdinger 6. november 2013

+ B-Rækken
R1: Espergærde-Helsinge og Sjælsø-Frederikssund blev udsat pga stormen
Christian Rüdinger 29. oktober 2013

+ M-RÆKKEN
Kampen 9/11 6-4 startes kl. 13:30
Christian Rüdinger 17. oktober 2013

+ C-RÆKKEN
Kampen R1 5-3 spilles hos Hillerød
Christian Rüdinger 17. oktober 2013

+ Holdturneringen 2013 - 14
Holdturneringslederen har nu udarbejdet en plan for holdturneringen 2013-14.
Hvis der er nogen der har kommentarer til denne bedes de fremkomme med dem indenfor de næste 5 dage
Per Rasmussen 2. oktober 2013

Holdturneringen

Ikke indberettet
LIVE
Under indberetning
Indberettet, men ikke godkendt
Godkendt
1.3M Helsingør 2 - Bornholm 1
6.3A Solrød 1 - Roskilde 20-8
6.3A Hillerød 3 - Frederiksværk 15-3
6.3A Fredensborg 1 - Sjælsø 25-3
6.3A Nordkalotten 2 - Helsingør 35-3